Bajban a kis szippantós cégek?
Nem engedik be a kisvállalkozás szennyvizét a Bakony utca 10. szám alatti központi szenyvíztelepre. Március közepétől egy 2014. júniusi 27-i önkormányzati rendelet alapján nem viheti be a városban szippantott szennyvizet az önkormányzati Fejérvíz Zrt. szennyvíztisztító telepére a Lati Transz Kkt.
A szippantósok, akik öt évvel ezelőtt már jártak hasonló cipőben, ismét az igazukat keresik, mert félnek attól, hogy elveszítik megélhetésüket, és ezzel a két család élete kerül veszélybe. Dr. Bóka Viktor jegyzőhöz, majd Égi Tamás alpolgármesterhez fordultak kérésükkel, miszerint, ha vállalkozásuk részére az önkormányzat a tulajdonosi hozzájárulását nem adja a nem közművel összegyűjtött háztartási eredetű szennyvíz székesfehérvári szennyvíztisztító telepre történő beszállításához és fogadásához, úgy két család anyagi biztonságát, valamint megbízhatóan működő vállalakozását teszi tönkre!
Tengölics Lajos és Leidál Attila, a LatiTransz Kkt. (közkereseti társaság) két tagja 23 éve végzi e cseppet sem könnyű munkát. Most a megszűnéstől tartanak. Tengölics Lajos még a nyugdíj előtt is mindennap keményen dolgozik, amíg teheti. Eddig éves szinten 4100 köbméter szennyvizet szállítottak be a szennyvíztisztító telepre, aminek a mennyisége most a városon kívüli területekről begyűjtve 1100 köbméterre csökkent, és ez nem elegendő a vállalkozás fenntartásához, további működéséhez. Tengölics Lajos elmúlt 59 éves, 45 éves munkaviszonnyal, de Leidál Attila sem fiatal már. Minimális az elhelyezkedési esélyük.
A beszállítást tiltó önkormányzati verdikt előzménye, hogy hulladékról szóló 2012. évi CLXXV. törvény a hulladékgazdálkodás területéről a vízgazdálkodás területére sorolta át a folyékony hulladékok kezelésére vonatkozó tevékenységet. A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény az Európai Uniós irányelvek alapján kiegészítésre került "a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz" című IX/A fejezettel. Ezen felsőbbszintű szabályozások olyan mértékű változást okoztak a terület szabályozásában, hogy az önkörmányzat új rendelet megalkotását határozta el a települési folyékony hulladék kezeléséről szóló eddigi 21/2005. (VI.28.) önkormányzati rendelet helyett.
Az új rendeletben azonban több furcsaság, sőt talán hiba is van!
A jogszabályok alapján szerintem az önkormányzatnak lehetősége volt, sőt ez esetben ez el is várható lett volna, hogy több közszolgáltatót nevez meg a rendeletében. hiszen nem csak a rendeletben nevesített Ózon Kft., hanem a fenti kisvállalkozás, a Lati Transz Kkt. is rendelkezett 2014. október 1-ig. Kérdés az is, hogy mi történt, és mi alapján működött a települési folyékony hulladék kezelése 2014. október 1. (az eddigi szerződések lejárta) és 2014. december 19. (új köbeszerzési pályázat kiírása) közötti időszakban? Illetve a Közbeszerzési Értesítőben január 12-én megjelent pályázatnak a 2015. február 13-i közgyűlés zárt ülésén történő elbírálása, valamint az április 2. érvénybelépés időpontjáig?
Végül a nem a kisvállalkozásokat preferáló (3 db tartálykocsi, nagy telephely, ISO szabvány, felsőfokú, középfokú végzettségű szakember, stb.) pályázati kiírás a köbeszerzési értesítőben megjelent. Tehát az önkormányzat e tevékenységet megpályáztatta. Erről azonban a kisvállalkozás nem tudott. Szerintük, mivel Székesfehérvárra fizetik a társaságuk minden adókötelezettségét, elvárható lett volna, ahogy a kisebb településeken meg is történt, hogy felhívják a figyelmüket pontos címük birtokában, hogy a települési folyékony hulladék begyűjtése tevékenység a továbbiakban pályáztatva lesz.
A városvezetés részéről Égi Tamás alpolgármester szerint a közbeszerzési törvény kimondja, hogy az ajánlatkérő köteles biztosítani a verseny tisztaságát, átláthatóságát. Ezekkel az alapelvekkel nem összeegyeztethető semmilyen személyes megkeresés vagy figyelemfelhívás annak érdekében, hogy a pályázati felhívást minden piaci szereplő biztosan észrevegye. Szerinte Székesfehérvár a közbeszerzési törvény szabályai alapján írta ki pályázatát, amely a Közbeszerzési Értesítő január 12-i számában megjelent. A közbeszerzés nyertese, az Ózon Kft. a szerződés alapján 2016. április 2áig végzi kizárólagosan a szennyvíz begyűjtését közszolgáltatóként Fehérváron. Amennyiben ezen időpont után is az önkormányzat által kötelezően ellátandó feladat marad a folyékony hulladék begyűjtése, azaz a szennyvízszippantás, újra pályázatot ír majd ki a város, amelyre várják a LatiTransz Kkt. jelentkezését is. Addig a cég a környező tizenhét településről továbbra is beszállíthatja a szippantott szennyvizet a Fejérvíz Zrt. tisztítójába.
A szippantósok tisztában vannak vele, hogy a törvény értelmében minden települési önkormányzatnak gondoskodnia kell a településen képződött nem közművel gyűjtött háztartási folyékony hulladék elszállításáról, de úgy vélik, hogy a felsőbb szintű jogszabályok ilyen módon történő értelmezése és helyi rendeletben történő ilyettén szabályozása ellehetetleníti az egyébként is nehéz helyzetben lévő kisválallkozásokat.
A helyi rendelet itt letölthető
A pályázati kiírás itt letölthető