Képviselői beszámoló

Éves beszámoló (2015.)

Kedves Korszakváltó Barátaim!

Tisztelt Fehérvári Választópolgárok!

A 2014. évi önkormányzati választásokon - az Európa Parlament képviselő választáson a helyi aktivistáink sikeres munkáját tükröző, relatíve jó (7,24%) eredménynek köszönhetően – önálló indulásunk feltételét is sikerült megteremteni a Fejér megye 1. számú választókörzetében, Székesfehérváron.

Az április 6-án kudarcot vallott „összefogás” igénye a baloldalinak mondott pártok tagságának, és szimpatizánsainak körében még ősszel is érezhető volt. Az MSZP helyi szervezetének megkeresésére tárgyalást folytattunk a közös indulás lehetőségeiről az MSZP és a DK helyi vezetőivel. A PM a megyében a dunaújvárosi megjelenésén kívül nem igazán van jelen, így a velük való egyeztetés nem is került szóba. A szocialisták és a DK között abban az időben, főleg a közös indulás mikéntjében jelentős vita volt, így a tárgyalások egy idő után az Együtt és az MSZP közötti egyeztetésre szűkültek. Sikerült olyan megállapodásra jutnunk, hogy közös (7-7 fő) jelöltekkel és közös listával (MSZP-Együtt váltakozó sorrendben) indulunk a választáson. Az egyéni választókerületekben a társaim lelkesedésének és optimizmusának ellenére sem volt esélyünk. Sokáig úgy tűnt, hogy listán három helyet is megszerezhetünk, de végül két (régi harcos) független megnyerte a körzetét, így a Fidesz is szerzett egy listás mandátumot. Az MSZP-Együtt jelölő szervezetnek így sajnos, csak két darab listás helyet sikerült szereznie, melynek alapján dr. Márton Roland (MSZP) és But Sándor (Együtt) listavezetők szereztek mandátumot.

Ezáltal képviselővé váltam, melyet ezúton is szeretnék megköszönni minden aktivistának, és elsősorban a székesfehérvári jelölttársaimnak és aktivistáinknak!

Székesfehérvár Megyei Jogú Város képviselő testülete 2014. október 19-én tartotta alakuló ülését, ahol letettük az esküt, hogy munkánkat a város és a lakói érdekében végezzük. Ma már eltelt egy év, és ideje számvetést tenni, mit tettünk, s mi még a tennivalónk a következő időszakban. Minderről törvényi kötelezettségem is beszámolni a választópolgároknak, és örömmel teszek eleget annak, hogy munkámról beszámoljak.

Politikai helyzetkép

Székesfehérváron a Fidesz már a 2010. előtti időszakban is döntő befolyással rendelkezett a helyi politika irányításában a független és a nem szocialista, vagy liberális képviselők maguk mellé állításával. 2010-ben pedig már nem volt jelentősége kit indítanak, csak a Fidesz logó ott legyen mellette. Sajnos ez nem sokat változott 2014-re sem. Egyéni választókerületben csak két 1990-től, illetve 1994-től folyamatosan mandátumot szerző képviselőnek sikerült újra nyernie, jelenleg függetlenként. Az új, 21 fős testületben a polgármester és 13 fő a Fidesz, 1 fő a Válasz Egyesület, 1 fő a Jobbik és 2 fő független színekben politizál. Velük szemben a demokratikus ellenzéknek csak 3 képviselője van, 1-1 az MSZP, a DK, és az Együtt képviselőjeként, a lehetőséget kihasználva, laza “ellenzéki” frakciót alakítva.

Az alakuló ülést követő egyeztetéseken a Fidesz városi elnöke (Róth Péter alpolgármester listáról) olyan statisztikai kimutatás alapján terjesztette elő a kétharmados igényüket a bizottsági munkában, mely a polgármester választás eredményét tartalmazta. Egyedül én kifogásoltam ezt, mert a polgármester választás eredménye nem tükrözi a politikai szervezetek valós támogatottságát. Indokaimat mérlegelve a következő egyeztetésre már egy újabb változattal érkeztek, melyben az ellenzéknek újabb bizottsági alelnökséget, tagságot, külsős helyet és egy tanácsnoki pozíciót is adtak, ugyanakkor úgy emelték meg a bizottságok létszámát, hogy a kétharmaduk biztosítva legyen. Ehhez olyan, a választáson mandátumot nem nyert, jelölő szervezetek képviselőinek is biztosítottak külsős tagságot, akik hozzájuk lojálisak.

Az MSZP-vel kötött megállapodásban szereplő fele-fele arányt - a kampányban való anyagiak részaránya, valamint a valós szimpatizáns táboraink nagysága és a páratlan számú helyek következtében - nem érvényesítettem. Végül, képviselőként a Humán Bizottság egyik alelnöke, és a Jogi Ügyrendi és Közbiztonsági Bizottság tagja lettem, és Vass Éva (helyi alelnökünk) lett a Humán Bizottság külsős tagja. Felügyelő bizottsági helyet nem szereztünk.

A testület munkájára 2010. óta az a jellemző, hogy a közgyűlésben nagyon kevés vita alakul ki, s csak a döntések folynak ott. Az érdemi munka elvileg a bizottságokban folyik, de a bizottság tagjai gyakran értetlenül fogadják, ha kérdezünk, észrevételezünk, javaslattal élünk. Az előterjesztések előkészítésébe nem vonnak be bennünket, aktivistáink nem igazán tudnak, és akarnak segíteni ebben a kutató munkával is járó feladatban. Ezen javítani kell a jövőben.

Jelenlét és kapcsolat a választókkal

2014. október 19. és 2015. október 29. között 24 db. rendes és rendkívüli közgyűlés volt, általában pénteki napokon. Ezt megelőző napon zajlottak a bizottsági (gazdasági, pénzügyi, humán és jogi, ügyrendi, közbiztonsági) ülések, melyek közül a humánban (22 alkalommal) és a jogi, ügyrendi és közbiztonságiban (22 alkalommal) vettem részt aktívan. Betegségem ellenére minden testületi és bizottsági ülésen részt tudtam venni. Ez alól csak a május 29-i közgyűlés volt kivétel, mivel kontroll vizsgálatom pont erre a napra esett.

Választóinkkal a választási kampányt követően is rendszeres kapcsolattartásra törekedtem. A saját forrásból és saját magam szerkesztette honlapunkon www.egyutt-fehervar.hu folyamatosan hírt adok az önkormányzati munkánkról is. Ehhez gyakorta használom fel a város honlapjának www.szekesfehervar.hu közéleti híreit, közleményeit és döntéseit.

Képviselői irodát kértem az önkormányzati törvény azon pontjára hivatkozva, hogy „.Az önkormányzati képviselők jogai és kötelességei azonosak.” Önálló irodát nem kaptam, de időszakosan rendelkezésemre áll a Városház tér 2. szám alatti képviselői iroda, hogy fogadóóráimat ott tartsam. Ennek megfelelően március 30-tól rendszeresen tartok fogadóórát.

https://www.szekesfehervar.hu/index.php?pg=news_147216 

Szomorú tapasztalatom, hogy nagyon kevesen ( zömmel szimpatizánsaink) élnek ezzel a lehetőséggel.

Kezdeményeztem, hogy a testület munkájában érintett pártok a civil szervezetekhez közelítő díjtételért bérelhessenek önkormányzati helyiséget. Sajnos Róth Péter alpolgármester úr nem volt együttműködő ebben a kérdésben. Bár igényemet továbbiakban is fenntartom, pártunk anyagi segítségével három hónapos átfutási idő után a nyáron végre sikerült egy kis pártirodát nyitnunk a Sütő utca 6. szám alatt. Ettől kezdődően a csoportos megbeszéléseken kívül a választópolgárokkal történő kapcsolattartásra is használjuk a helyiséget.

A választóink megkeresése alapján fordultam kérdéssel polgármester úrhoz, jegyző úrhoz, vagy városgondnok úrhoz a Farkasvermi út vasúti átjáró akadálymentesítése, a Deák Ferenc utca 21. alatti parkoló építése, a meghalt csecsemőkre emlékezők temetőben történő emlékhelyének kialakítása, a Kenyérgyárhoz vezető út rendbetétele, a Gáz utca járdabeszakadása, és a fehérvári szippantós vállalkozások ellehetetlenítése tárgyában.

https://www.egyutt-fehervar.hu/onkormanyzati-hirek/lakossagi-bejelentesek/

Mindezek szerintem már eleget tesznek az önkormányzati törvény azon előírásának, hogy a képviselő „köteles kapcsolatot tartani a választópolgárokkal, akiknek évente legalább egy alkalommal tájékoztatást nyújt képviselői tevékenységéről.”, de a precizitás kedvéért 2015. november 12-én 17.00 órától a Városház tér 2. szám alatti bizottsági teremben fórumon adtam tájékoztatást az éves tevékenységemről.

A település szempontjából fontos ügyek és állásfoglalásunk

A közgyűlés rengeteg a város fejlődését és az itt élők életminőségét javítani hivatott, valamint a kötelező feladatok ellátását szabályozó előterjesztést (határozatot, rendeletet) tárgyalt. A viták fő szinterei a bizottságokban voltak. Természetesen a kormányzó többség nehezen viseli, hogy kérdezünk, javaslunk, módosító indítványt teszünk. Ezeket rendre leszavazzák. Ennek ellenére nem tudom kétségbe vonni fideszes polgármesterünk szavait, miszerint 

„Székesfehérvár politikai kultúrája az elmúlt 25 évben és a ma is felette áll az ország politikai kultúrájának. Mindig, minden közösségi többség, és talán mondhatjuk, hogy mindegyik ellenzék is megértette azt, hogy a fehérváriak nem örök vitát és veszekedést várnak képviselőiktől. Bár egy demokráciában a vitának helye van, de a fehérváriak azt várják, hogy azok a viták ne öncélúak, hanem értük történők legyenek, hogy a közösség ügyei menjenek mindig előrébb.”  

Magam részéről a konstruktív ellenzéki szereppel értek egyet, s ezt is gyakorlom. Általában egyhangú döntésekkel mennek át az előterjesztések.

Nem mondtunk Nem-et a stadionra, mert annak ellenére, hogy valóban országosan több pénz megy a sportra, mint az egészségügyre, oktatásra, szociális célra összesen, a város úgy becsomagolta a projektet – Sóstó rehabilitáció, temetői parkolók, utak, kiállító terek, közösségi terek -, hogy az a város érdekét szolgálja. Ezért csak tartózkodtunk.

Határozott Nem-et nyomtunk viszont a költségvetési előterjesztésekre, a Hóman szobor tervére, az Országzászló kontra Nyitott könyv előterjesztésre, a közbeszerzéses pályázatokon nyertes vállalkozások utólagos igényeire. Egyedül nem támogattam a költségvetési terv nélkül elénk terjesztett Mini foci EB fehérvári megvalósításának támogatását.

Aktivitásunk

A testület alakulását követően a párt felkérésének eleget téve nyújtottam be az átláthatósági rendelet tervezetet. Ezt annak ellenére megtettem, hogy magam is azon a véleményen vagyok, amit jegyző úr mondott a vitában, miszerint a törvényesség őre, s ez által az átláthatósági biztos ő maga. Fehérváron az átláthatóság a város honlapján biztosított. Egyedül a képviselői vagyonnyilatkozatok nyilvánossága terén nincs egyetértés abban, hogy kell e, lehet e törvényi előírásnál erősebb nyilvánosságot adni e tárgyban. Végül is a december 19-i ülésen egy hónapos gondolkodási idő után a jegyző úr nem támogató nyilatkozatával a saját előterjesztésem került napirendre, melyet végül a többség elutasított.

https://feol.hu/szekesfehervar/keruljenek-fel-az-internetre-a-kepviselok-vagyonnyilatkozatai-1668312

Márciusban a Quaestor ügyben írásos megkereséssel éltem polgármester úr és jegyző úr felé, melyre szinte azonnali választ kaptam, miszerint a városnak nincs semmilyen befektetése, vagy számlavezetése a csődbe ment cégnél. A város, valamint intézményei pénze a Raiffeisen Banknál van elhelyezve, és a szabad pénzeszközök hasznosítása is itt történik, mivel a szabályok szerint lehetséges hasznosítás elemzése során néhány kivételtől eltekintve a számlavezető bank ajánlatai bizonyultak legkedvezőbbeknek.

Az április 17-i ülésen azonnali kérdéssel fordultam polgármester úrhoz az építészeti műemlék jellegű vasúti irányítótorony bontásával kapcsolatban. Ezt egy rész a múlt emlékeinek megőrzése iránti elhivatottságunk, más részt a Jobbik által e tárgyban tett kezdeményezésnek a csillapítása érdekében tettük.

https://feol.hu/szekesfehervar/korhaz-szobrok-labastorony-dontesek-a-kozgyulesen-1693277

Augusztusban a város kitüntető címeinek adományozása körében a karitatív díjra az Együtt és képviselője jelölését is elfogadó személy került részemről ajánlásra. A humán bizottság végül az általam javasolt személy díjazását támogatta, és a testület ezt szokásához híven, egyhangúlag fogadta el.

Szeptemberben a Jobbik „Továbblépő programját” a családok nagyobb, családi házas övezetbe tartozó kiköltözését támogató előterjesztését azzal nem fogadtuk el, hogy egy átfogó lakhatási koncepció kidolgozását elvégzi a hivatal, amihez javaslatokat gyűjtenek. Jelenleg késésben vannak, mert a határidő október volt. Az Együtt helyi szervezete nevében a fiatalok családalapítása, valamint a dolgozói szegénység jelenléte miatt az úgynevezett „Fecskeház program” megvalósításának fehérvári módozata is legyen a koncepció része.

További tevékenységek

A 2010 óta kialakult gyakorlattal szemben a valóban csak technikai jellegű frakciónk igyekszik jelenlétével demonstrálni azt, hogy nem csak fideszes képviselők vannak a közgyűlésben.

Ennek megfelelően minden önkormányzati rendezvényre, amire meghívást kapok, igyekszem eljutni. Az eddigi tagságomat a helyi civil szervezetekben megtartottam, és politikai hozománya értékelésével döntök arról, hogy mely más civil szervezetek rendezvényére megyek el személyesen, vagy melyeknek nyújtok anyagi támogatást a rendelkezésre álló éves képviselői keretemből.

https://www.egyutt-fehervar.hu/onkormanyzati-hirek/kepviseloi-keret/

A nemzeti ünnepeink alkalmával csak a városi rendezvényeken és koszorúzásokon veszek részt, mert ezeknek a támogatottság növelő erejében nem hiszek. Minden olyan megkeresésre nyitott vagyok, amely a honvédelem ügye iránt elkötelezett szervezetektől érkezik, valamint támogatom az egészségügyi megelőzésben és közösségépítésben szerepet vállaló civil kezdeményezéseket. Képviselőként az aktivistáink által figyelemmel kísért rászorultakon történő segítségben is részt veszek. Ennek kapcsán gyűjtöttünk adományokat és adtuk át a dombóvári barátainknak, illetve a helyi szociális területen működő civil szervezetnek, vagy adtuk le a tűzifa igényt rászorultak részére.

Összegzés és tervek

Összességében azt gondolom, sikerült beilleszkedni a testület és bizottságok munkájába. A képviselők között, ha nem is baráti, de korrekt kapcsolat van a városban. Magam például a KDNP rendezvényére is ellátogatok, ha meghívást kapok, mert alapelvem az, hogy nem ellenségek, csak politikai ellenfelei vagyunk egymásnak, és helyben ugyanaz a célunk, csak mások az eszközeink, és a prioritásaink. A város polgármesterével és a hivatal munkatársaival jó a kapcsolatom. Nagyon ritkán érzem csak azt, hogy „ellenzéki”-nek tekintve másképp viszonyulnak hozzám. Politikai filozófiámba nem illik a harcos háborúskodás. A normális Magyarország megteremtésének híve vagyok. Azt is megtanultam régi képviselőktől, hogy nem a ciklus elején kell nagy dolgokat véghez vinni, mert a választók hamar felejtenek. Természetesen a tudomásomra jutott, sőt a feltételezett visszásságok esetén is szót emelek az eskümhöz híven!

Eredménynek tartom, hogy sikerült az aktivistáink törzsgárdáját megtartani és bevonni időnként a képviselői munka segítésébe. Cél az, hogy minél több szimpatizánsunk legyen, és aktivistáink ideológiai hovatartozásuktól szinte függetlenül – a szélsőségeket leszámítva – a mi egyre bővülő csapatunkban érezze jól magát, és tegyen meg mindenki a másikért és magáért annyit, amennyit elbír.

Tudom sokan a harcos, jól megmondtam típusú ellenzéki képviselőket tartják igazinak. Nekem az a véleményem, hogy nem csak a saját szurkolóinknak kell játszanunk, hanem a teljes nézőtérnek!

Székesfehérvár, 2015. november 12.

Tisztelettel:

But Sándor

képviselő