Virágóra az Országzászló téren
Székesfehérvár egyik jelképe a Virágóra.
A Virágórát 1960 tavaszán valósította meg a Székesfehérvári Szolgáltató Vállalat kertészeti részlege. A Fő utca és a Várkörút közötti parkban Horváth Jenő városi főkertész tervezte a Virágórát. Az órát földbe épített szerkezet működtette, számait és perceit pedig különböző színű virágokból rakták ki. A megvalósítás ötletét egy erfurti kiállításon látott hasonló szerkezet adta.
Azonban ezt az ékességet, amelyet annyi turista keres, és a város lakói annyira szeretik, hogy dicsekszenek vele, nem csak maga az óra domb teszi élvezhetővé, hanem a mögötte lévő tér, és az előtte lévő sétáló utca is, amelyek szintén örök változáson esnek át.
Az Országzászló tér!
Mivel 2017. tavaszán Székesfehérvár, Országzászló tér felújításának tervei elkészültek, 2017. június 16-án a testület előtt megtárgyalásra került. A terv szerint a tér majd szervesen illeszkedik a Fő utca díszburkolatához, megtartva közösségi funkcióját. A Virágóra megújul, az Országzászló pedig eredeti helyére kerül visszaállításra. A téren a gránit burkolatot a fák körül szigetszerűen kialakított zöldterületek díszítik, és egyedi utcabútorok kerülnek kihelyezésre.
Tekintettel a határidőre, az Önkormányzat közbeszerzési eljárás mellőzésével, úgynevezett „in house szerződés” keretében a kivitelezéssel a Székesfehérvár Városgondnoksága Kft.-t bízta meg. A Kivitelezés teljesítési határideje 2018. május 31. napja. A tervezői költségbecslés alapján a vállalkozói ár 260.000.000,- Ft + ÁFA, azaz bruttó 330.200.000,- Ft.
A tér rekonstrukciójával egy időben a Nyitott könyv emlékművet át kell helyezni. Jelen munkák csak az emlékmű bontását és raktárba szállítását tartalmazzák. Az emlékmű restaurálására, és a Dr.. Koch L. utca és Színház utca sarkán lévő területre történő áthelyezésére árajánlatot fogunk beszerezni, és az értékhatártól függően a döntést a megfelelő fórum elé terjesztjük. Az emlékmű áthelyezésének határideje szintén 2018. május 31. lesz.
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése 2017. június 16-i ülésén az alábbi határozatot hozta:
Az előterjesztés, Javaslat Országzászló tér rekonstrukciója tárgyú közbeszerzési eljárás megindítására itt letölthető!
Ilyen lesz!
2017. szeptember 18-án Bozai István városgondnok elmondta, hogy egy nagyon tetszetős tér terveit alkották meg a tervezők és egy kiviteli tervig lebontott dokumentációt kapott a Városgondnokság az Önkormányzattól.
"Közbeszerzési eljárás keretében a fehérvári Orinoco Kft. nyerte el a munkát. Kiemelte, hogy még idén megérkezik a burkolathoz az a fajta gránit burkolat, ami a Fő utcán is található. Komoly forgalmi rend változás is lesz, mely szerint a térre csak a Szent István Király Múzeum mellett lehet gépjárművel behajtani, biztosítva a Bástya utca, és az ahhoz kapcsolódó utcák megközelítését."
A munkálatok jól haladtak, amit itt láthatunk egy 2018. januári összeállításból. Igaz, a kezdeteknél nem várt probléma lépett fel, amikor vigyázatlanul nyultak a tér fáinak földrészleteihez és az egyik szép platán meg is sérült, ahogy a beszámolóból értesülhettünk. Azonban az ütemterv tartható, és a munkák előrehaladtával 2018. május 8-án felállításra került az Országzászló rúdja is.
FELÁLLÍTOTTÁK A ZÁSZLÓRUDAT A MEGÚJULÓ ORSZÁGZÁSZLÓ TÉREN
Egyre többet mutat magából a megújuló Országzászló tér. Az emlékmű 12 méter magas zászlórúdja is a helyére került már - olvasható a Városgondnokság Facebook oldalán. Az Országzászló emlékmű Máthé Krisztián szobrász és Láposi Gabriella illetve Bíró Csaba bronzművesek keze munkája lesz.
VIRÁGÓRA SCHWÄBISCH GMÜNDBEN
Ma már, 2015 júniusa óta immár Schwäbisch Gmündnek is van Virágórája. A Székesfehérvár Belvárosát is díszítő látványosság mását dr. Cser-Palkovics András polgármester adta át jelképesen a német testvérvárosnak, a tartalmas együttműködés, valamint a két város közötti barátság kifejezéseképpen. A Virágórát eredetileg tavaly a Tartományi Kertészeti Kiállításon mutatták be.
Székesfehérvár ékessége a Virágóra
A tér, és vele a Virágóra is állandóan változott. Az emberek azonban mindig hamar egszerették az új formákat is. Azonban szinte mindenki azt keresi, hol a felirat, a dátum, és holvannak az számok, ahová a mutató mutat. Közben a háttér lehetett murvás, vagy zöld fűvel beültetett, a városlakók szívesen pihetek meg ebben a kis parkban.
Az évek alatt lemosódott talaj dőlésszögének visszaállítása miatt 2014-ben kicsit később borult virágba a város egyik ékessége a Virágóra, de a felújítás meghozta a várt eredményt, így a fehér, piros és rozsaszín begóniák és a zöld szőnyegnövény pompázatos látványt nyújt a megújult Fő utcán. A számok hamvas cipruskákból vannak, a dátumot és a feliratot pedig a kövirózsához hasonló escheweria mutatja.
Kovács András beállítja az órát
Még 2017. május 17-én azt láthattuk, hogy a jó időnek köszönhetően május eleje óta ismét üzemel. Az óra karbantartását, gondozását Kovács Jenő órásmester halálát követően fia, András vette át. Mint mondta gondolkoznak azon, milyen módon lenne arra lehetőség, hogy az órát a téli időszakban se kelljen leszerelni. Az óraszerkezet mechanikus része és a vezérlőegység a domb alatt lévő pincében helyezkedik el. A pince tetejétől egyébként mintegy másfél méter hosszú tengely megy fel a felszínre. Továbbiakat itt talál!
Solti Tamás fényképe alapján beindult egy össznépi szeretem és utálom, giccs, vagy modern, szép, vagy csúnya mozgalom. A közösségi oldalon mintha többségben lennének azok, akiknek nem tetszik, bár vannak olyanok, akik mindenre azt mondják, hogy miért kell kritizálni, Székesfehérvár úgy szép, ahogy a város vezetésétől kapjuk! És tiltakoznak minden olyan megjegyzés ellen, amely netán felveti, hogy valami esetleg lehetne szebb, sőt lehetne funkciója, vagy értelme, esetleg időálló, vagy éppen szükségletet kielégítő. És a várost nem csak azok szeretik, akik mindenre bólogatnak, hanem akik el is merik mondani a véleményüket, sőt azok szeretik igazán!