Védjük meg a jogállamot!
Álljunk ki a bíróságok függetlenségéért a fideszes hatalomgyakorlás újabb autokrata törekvéseivel szemben!
2010 őszén szakadt át a gát az ajkai MAL ZRT vörös-iszaptározójánál, és egymillió köbméternyi mérgező iszap öntötte el Kolontár és Devecser területét. Tíz ember halt meg, házak százai váltak lakhatatlanná. Ez volt az elmúlt évtizedek legsúlyosabb ipari katasztrófája.
A Veszprémi Törvényszék első fokon minden vádlottat felmentett minden vádpontban a vörösiszap-katasztrófa miatt indult, 15 vádlottas büntetőügyben. Az ítélet indoklása szerint a katasztrófát még a kilencvenes években elkövetett tervezési hibák okozhatták, nem a MAL ZRT-nél 2010-ben dolgozók gondatlansága. A 15 ember ellen különböző vádpontokban, így halált okozó gondatlan közveszély okozás vétsége, gondatlanságból elkövetett környezet- és természetkárosítás, vagy a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt emeltek vádat. A közös az volt, hogy mindenkit megvádoltak közveszély okozással, de most mind a 15 vádlottat az összes vádpont alól felmentették.
Németh Szilárd rezsibiztos-Fidesz-alelnök szerint az emberek többségét joggal háborítják fel a fenti perekben született enyhe büntetések és felmentő ítéletek.
Talán már ennek hatására is tüntetést szervez Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely polgármestere csütörtökön délután 4 órára a törvényszék elé, ahová várják a vörösiszap-katasztrófa károsultjait, az érintett települések lakóit és mindenkit, akik a bíróság elsőfokú, az ügy összes vádlottját felmentő ítélete ellen emelnék fel hangjukat.
Az ítélkezés külső befolyásolása veszélyezteti a jogállamiságot, a bíráknak szabadon és részrehajlásmentesen kell dönteniük, elszámoltatásuk folyamatban lévő ügyekben az alaptörvény szellemével ellentétes!
figyelmeztet Darák Péter, a Kúria elnöke.
Annak idején, lipcsei barátainkkal mi is segítettünk Devecser károsultjain a német ruhaadományok helyszínre szállításával. Hogy mit és hogyan használtak fel az ország, és világ által kezdeményezett gyűjtésekből, azt most nem elemezném. De azt tudatosítanunk kell, hogy bármennyire is sajnálatos a vörösiszap-katasztrófa következménye, és bármennyire is együtt érzünk az áldozatok családjaival, és a károsultakkal, ennek ürügyén a ma még független bíróság hatalmi lejáratásába polgármesterként, de állampolgárként is beállni nagyon szűklátókörű gondolkodás következménye.
Ugyanis a Bíróság első fokon igenis megállapította, hogy az ipari katasztrófának vannak, voltak felelősei. Még az is lehet, hogy büntetőjogi felelősségük is megállna, ha meg lennének gyanúsítva. De a büntetőperben megvádolt személyek büntetőjogilag sem a katasztrófa előidézésében, sem következményeiben nem tehetők felelőssé. Polgári peres úton egyébként a MAL vezetése az ítéletnek megfelelően kártérítést fizet a károsultaknak. Igaz, éppen az az ember vette át egy időre az állami felügyelet alá vont cégnek a vezetését, akinek esetleges felelősségét, mint az ügyben érintett katasztrófavédelmi szervezet vezetőjét akár vádlottként is a bíróság elé citálhatta volna az ügyészség.