Sajtótájékoztató az egészségügyről
Friss hír, hogy Győrben egy ember kivételével az összes sebész felmondott a Petz Aladár Megyei Oktató Kórházban, amit rögtön cáfolt is a kórház menedzsmentje. Ma pedig az a hír járja, hogy a kormány kancellárokat akar a kórházak nyakába ültetni. A mai sajtótájékoztatót épp azért hívtuk össze, hogy az egészségügy válságáról beszéljünk, aminek ez a tegnapi, és mai történet egy igen tömör, ám annál pontosabb leírása és válságtünete. Szerintünk nem kancellárokra, hanem orvosokra és ápolókra van szükség a kórházakban.
Tudjuk, hogy az egészségügy bajai nem ma, vagy 2010-ben kezdődtek. Az elmúlt másfél évtizedben romlott az ellátás színvonala, nőtt az egészségügyi dolgozók kizsákmányolása és a betegek magukra hagyatottsága. Továbbra is keveset költünk az egészségünkre. Hazánkban a nemzeti össztermék 4,7%-át szánjuk erre a célra, míg a visegrádi országok átlagosan 6,5, az OECD-átlag 9%. Ennél azonban még nagyobb baj, hogy folyamatos a hiánygazdálkodás, értéktelenek a bérek, és évről-évre újratermelődik az adósságállomány. Újra 60 milliárd a kórházak adóssága. A Fidesz tudatosan alultervezi az egészségügyi költségvetést, ezzel bizonytalanságban tart minden beteget, intézményvezetőt, orvost, ápolót és a beszállítót. Mindez pedig azt eredményezi, hogy emberhez nem méltó állapotok uralkodnak az egészségügyi intézményeinkben. A nővérek és az egyéb kiszolgálók, üzemeltetők a létminimum alatt tengődnek, az orvosok menekülnek az országból, a betegeknek pedig száraz kenyér jut vacsorára.
Az Együtt szolidáris az egészségügyben dolgozókkal! Ezzel szolidaritást vállalunk minden magyar honfitársunkkal is!
Sajnálatosan személyesen is, de családtagjainkon, barátainkon és ismerőseinken keresztül évek óta lesújtó tapasztalatokat szerezhettünk az egészségügyben dolgozók nehéz munkakörülményeiről, alulfizetettségükről, és az egészségügyi intézmények sokszor szinte lehetetlen helyzetéről.
Elismerve és tudva, hogy a jelenlegi helyzetben - a nem normális Magyarországon, ahol csak a klientúra építése és gazdagodása zajlik - nem csak a „fekete ruhás nővérként” ismert Sándor Mária és az egészségügyben dolgozó hasonló helyzetben lévő társai, hanem szinte minden ágazatnak az ázsiai szintű bérezéssel foglalkoztatott alkalmazotti rétege az ellehetetlenülés határán él. Mindannyiunk elemi érdeke, hogy ez megváltozzon!
Az Együtt szolidáris a végre szakmai körökből, arcukat és nevüket vállalva megszólaló nővérekkel, orvosokkal. Mert az egészségügy talán a honvédelem ügyéhez hasonlóan össztársadalmi ügy! Nincsenek jobb- vagy baloldali vírusok, betegségek, és nincs jobb-, vagy baloldali orvosi eskü sem!
Az egészségügyben ma már csak az ott dolgozók hivatástudata és nem a kormány intézkedései tartják a lelket. Azonban az ott dolgozók bére, valamint az intézmények üzemeltetéséhez biztosított források lassan ezt a hivatástudatot is legyőzik, és akkor nem marad más, mint a Tajgetosz.
Az orvosi kamara honlapján ma is megtalálható, hogy december 22-én a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház orvosai is levelet írtak a miniszternek, ahogy előző nap az „1001 orvos hálapénz nélkül” csoport 64 orvosa tette.
A levélben megfogalmazzák, hogy „az egészségügyben dolgozók anyagi megbecsülése, bérezése nemzetközi összehasonlításban a rangsor legvégén található. Ezért elvándorolnak – nemcsak az orvosok, a szakdolgozók is – külföldre vagy más szakmákba. Az egyre kevesebben maradtak rég nem tudnak felelősséget vállalni a betegellátás biztonságáért, számos helyen abszolút hiányhelyzet alakult ki.”
A kormány tűzoltás-jellegű kényszerintézkedései bérfeszültséget generálnak, megosztanak és szembeállítanak dolgozói rétegeket. Ez normális országban nem lehetne cél, de ez a hatalom nagyon szívesen él hasonló eszközökkel, hogy mindenkit megosszon!
A levél aláírói két hónapon belül érdemi intézkedést várnak államtitkár csere helyett, és szeretnék végre elfogadható személyi és tárgyi feltételek között végezni a munkájukat a beteg emberek javára, zavartalan ellátásukat biztosítva!
Véleményem szerint általános és minden rétegre kiterjedő arányos bérrendezésre van szükség! Helyben az orvosok, ápolók és szakdolgozók mellett szeretném kiemelni a kórház háttérszemélyzetét, a műszakisokat, a mosodai munkásokat, a szállítókat, a sterilizálókat, akiknek 2007 óta nem volt semmiféle béremelésük. Az orvosok, nővérek kaptak kisebb juttatásokat, de ők semmit. Az ő átlagkeresetük 80-87 ezer forint.
Ahogy dr Csernavölgyi István főigazgató úrnak a tavaly áprilisban a fehérvári közgyűlésnek tartott beszámolójából is kiderült, a 2010. előtti – szerintem is elhibázott – „pólusfejlesztésből” az intézmény kimaradt. Nem rendelkezik saját tulajdonú CT/MR berendezésekkel, nincs onkoradiológiaija. Ez azt jelenti, hogy összességében félmilliárd forintnál több hátránnyal indul eredményszinten a versenytársakhoz képest, amit nem tud a betegellátásra fordítani a több mint 400 ezer ember ellátásáért felelős intézmény.
Ahogy azt az intézmény honlapján is megtaláljuk, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató kórház is orvos és nővér hiánnyal küzd. Közel 20 osztályán keresnek folyamatosan orvosokat, nővéreket.
Az is nyilvános, hogy milyen hosszú az intézmény várólistája, és szinte köztudott a szakorvosi előjegyzési idő egyes területeken értelmetlenül hosszú ideje. Tudunk eseteket, amikor a vizsgálatra előjegyzett beteg elhalálozása miatt nem került sor a vizsgálatra. Mert egyes betegségek esetén a kéthónapos előjegyzési idő visszafordíthatatlan következményekkel járhat.
Dr. Csernavölgyi István főigazgató úr azonban - bár maga is tisztában van a helyzettel, erről árulkodik az említett beszámolójának anyaga is- rögvest korrekcióra kérte fel a kamarát, amelynek ő maga is tagja, azzal az indokkal, hogy azt nem a kórház orvosai írták. Sajnálatos, hogy ehhez asszisztál az intézmény szakszervezete és közalkalmazotti tanácsa.
Véleményünk szerint jó lenne, ha nem korrekciót kérne főigazgató úr, hanem ő is, és a kórház szakmai és érdekvédelmi szervezetei is tudomásul vennék, hogy a "békés beteggyógyítás" érdekében az vezet eredményre, ha végre összefogva, nem csak szavakban, hanem tettekben is a dolgozóik mögött állnak. Még akkor is, ha számukra talán veszélyes lehet a kormányzati szervekkel történő ütközés felvállalása.
Mert életünk, bármilyen sajnálatos, csak egy van!
A sajtótájékoztatóról szóló tudósítást itt lehet elérni: