Normális Magyarországot

2013.01.06 13:53

Több szervezet is csatlakozik a közjogi kérdéseket megtárgyaló ellenzéki egyeztetéssorozathoz - közölte Tóbiás József, az MSZP frakcióvezető-helyettese szombaton az MTI-vel.

Az ellenzéki egyeztetések szerdán kezdődtek meg közjogi kérdések megvitatásával az MSZP, a Demokratikus Koalíció (DK), az Együtt 2014 választói mozgalom, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt (MSZDP) és a Szövetségben, Együtt Magyarországért (SZEM) képviselőinek részvételével. Az egyeztetéssorozat résztvevői - az Együtt 2014 kivételével - pénteken konzultáltak a további menetrendről, és szóba került az is, hogy több civil szakmai, illetve demokratikus politikai szervezet megkereste az együttműködés résztvevőit a közjogi megbeszélésekhez való csatlakozás szándékával.

A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) megfigyelői státusra nyújtott be szándéknyilatkozatot, a Szabad Emberek Magyarországért (SZEMA), a Szabadelvű Polgári Egyesület (SZPE), valamint a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (MEASZ) pedig részvételi szándékát jelentette be a közjogi fejezet kialakításban. "A megbeszélésen részt vevő MSZP, DK, MSZDP és SZEM képviselői megerősítették, hogy az együttműködésre továbbra is nyitott programalkotási folyamatként tekintenek", és ennek alapján jóváhagyták a megfigyelői státus létrehozását. De hova a nagy sietség.

A közjogi alapelvek kialakításáról folyó egyeztetés következő fordulóját elnöklő, a pénteki megbeszéléstől távol maradó Együtt 2014 képviselője a csatlakozó szervezeteknek meghívót küld a jövő héten folytatódó tárgyalásokra. 

Az ország közjogi megújításáról hajlandó csak tárgyalni az Együtt 2014 választói mozgalom az ellenzéki pártokkal - jelentették be ma az összefogást jelentő szervezetek vezetői. Hozzátették: az MSZP kezdeményezte megbeszélések szakértői szintűek, ezért nem vesz rajtuk részt Bajnai Gordon. A Haza és Haladás Egyesület a tárgyalásra kész alkotmány-tervezettel készül.


Olvass tovább: https://egyutt2014.webnode.hu/news/hirlevel-januar/

A Magunk részéről továbbra is tartjuk, hogy összefogás és együttműködés nem valósítható meg kirekesztéssel. Tehát, mindenkinek, természetes és jogi személynek egyaránt itt a helye az együttműködők között. Ugyanakkor azt hisszük, hogy előbb itt, az együttműkodésre kész erők tagjai között, és nem a tárgyalóasztalnál a helye mindenkinek!

Az E14-hez való csatlakozás nem az E14-be való beintegrálódást jelenti, hanem azt, hogy valakik az együttműködéshez csatlakoznak és a választói akaratukat az őket képviselő szervezetekre (pártokra és civil szervezetekre) kényszerítik, így ültetve őket egy asztalhoz!

Fordítva nem megy! Nem lehet addig a tárgyalásokban továbblépni, amíg alapvetésekben nincs egyezség. Nem lehet, hogy 10-15 fővel alapított pártok és egyesületek kimutatható támogatottság nélkül igényeket fogalmazzanak meg! Előbb csatlakozzanak az együttműködéshez országosan és mondjuk itt Fejér megyében is, Minél több szimpatizánsuk jelenjen meg itt, akár jelezve azt is, hogy ő ennek, meg ennek a csoportnak a tagja kíván lenni, vagy már az, és egyúttal az Együtt 2014 Választó Mozgalom tagjaként kész a munkában részt venni. Ha letisztult, hogy mely szervezetek tagsága (és az a jó, ha vezetése is) hajlandó mozdulni a 2014-es változások érdekében, akkor lehet folytatni a további egyeztetéseket.

Hát pontosan ezért kell sietni a Szolidaritás és az Együtt 2014 szervezeti felépítésével. Lassan felvetődik a kérdés, hogyan tovább E14. Pedig még mindig csak az a három szervezet van itt, akik a zázszlóbontáskor. Nem célravezető, ha az együttműködési alapelvek elfogadása nélkül akár jobb, vagy baloldali szervek, szervezetek, a támogatottságuk ismeretének teljes hiányában ilyen-olyan státuszt kérnek, igényelnek egy úgynevezett "ellenzéki" tárgyaláson! A tárgyalásoknak a normális Magyarország megteremtéséről kell, hogy szóljanak. Ezt nem csak matematikai okokból kell egy széles (bal- és jobboldali) együttműködés, összefogás létrejöttének megelőznie és alátámasztania, hanem az alkotmányos legitimáció miatt is.

Tehát a sorrend az alábbi lehet:
  • első a csatlakozás, az együttműködési alapelvek elfogadása,
  • a szervezeti háttér kialakítása,
  • a választási együttműködés, összefogás formájának meghatározása, és azt követően
  • az alkotmányos rend helyreállításának kérdései, majd végül
  • a szakmai- és gazdasági program egyeztetések!

    Nem lehet a tető elkészülte után alapozni, illetve nem nagyon egyszerű, ha sikerül is!