Kell e nekünk civil szervezet?

2017.04.10 11:11

Ismét nekimegy a kormány a civileknek, és mi hagyjuk?

Orosz és izraeli mintára regisztrációra kötelezné azokat a magyar civil szervezeteket a kormány, amelyek évente több mint 7,2 millió forint támogatást kapnak külföldről. A korábban többször emlegetett vagyonnyilatkozatokról szó sincs a jogszabályban, amely szerint a civilek regisztrációs kötelezettsége a terrorizmus elleni fellépésben segíti majd a magyar kormányt. Ezt azzal indokolták, hogy a civileknek juttatott külföldi pénzeknek köze lehet szélsőségesek finanszírozásához. Igenám, de arra vannak megfelelő eszközök, melyek nem csak civil szervezetek ellen használhatóak!

A hatalom kiszolgálói szerint:

  • amennyiben egy alapítvány vagy egyesület külföldről kap támogatást, azt 15 napon belül jelentenie kell a bíróságon és a tranzakciót részleteznie is kell, ami később megjelenik az állam által életre hívott Civil Információs Portálon is;
  • a szervezet köteles közzétenni honlapján, az általa kiadott sajtótermékekben, kiadványokban, szórólapokon, hogy külföldről támogatott szervezetnek minősül;
  • ha ezt elmulasztja, bírságot kaphat és törölhetik is a nyilvántartásból, ergo megszüntethetik;
  • a listáról öt év elteltével lehet lekerülni.

A civilek "vegzálása" nem most kezdődött!

Ezek a "fülkeforradalmárok" már a két cikluson keresztül ellenzékbe szorításuk alatt is kitalálták, hogy a hatalmat hogyan szerezzék meg, és azt majd hogyan tartsák meg. Ebből adódott, hogy a kétharmados győzelmük után szinte azonnal újabb és újabb törvényeket terjesztettek be "maguknak", önálló képviselői indítványként. 

Emlékezzünk a katonák jogállásáról szóló törvényre a civil törvényre, az "alaptörvényre"! Sajnos a civilek akkor nagyon csendben voltak, és tapasztalatom az, hogy "behódoltak" az aktuális hatalomnak (szinte kivétel nélkül), és fel sem fogták, hogy a régi egyesülési törvény helyett kaptak a fejükre egy olyan civil törvényt, mellyel a kormány már akkor behatárolta tevékenységüket és támogatásukat. 

Az átláthatóság követelményének a régi törvény szerint is eleget tettek a civilek, de mindig voltak, akik kijátszották azokat, s nem tettek ellenük semmit a regnáló kormányszervek, vagy ügyészség. Most persze felháborító javaslattal álltak elő, s ez ellen a pártoknak fel kell lépni, még akkor is, ha a rendkívül megosztott "civilek" a fenébe kívánják a pártokat! Az ő dolguk. De ez is mutatja, hogy a civilség nem egy egységes massza! Sajnálatos tény, de előre lefogadom, hogy a civil szervezetek, ahogy a tanárok és diákok sem állnak ki az egyes szervezeteket sújtó törvénykezés elleni egységes tiltakozás mellett. Ettől még nekünk kötelességünk a demokrácia védelmében tiltakozni minden szinten, de arra is szeretném felhívni a figyelmed, hogy nem igazán érdemes állandóan putyinozni, mert lassan olyanná válik ez, mint a másik oldal sorosozása. 

Az új civil törvény (2011. évi CLXXV. törvény az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról) megalkotásával a civil szervezetekre vonatkozó szabályozás a civilek megregulázásának fontos állomása volt. Aztán 2013-ban megérett az idő arra, hogy a végrehajtással kapcsolatos gyakorlati tapasztalatokat levonjuk. Erre lehetőség is volt az új Polgári Törvénykönyv (2013. évi V. törvény) hatályba lépése miatt. A szakpolitika által kidolgozott javaslat nem volt alkalmas sem arra, hogy az új Ptk-val szemben fennálló ellentmondásokat feloldja, sem arra, hogy a jogalkalmazás során felmerült problémákat megoldja. Ahelyett, hogy a módosítás szükségességét az előterjesztő kihasználta volna arra, hogy javítson a téves és hiányos struktúrákon. 

Nem volt, és ma sem érdeke a hatalomnak, hogy olyan civil törvényt dolgozzon ki, amely valóban a hazai civil szféra fejlődését és továbblépését szolgálná. Így a civil szervezetek életét továbbra is a bürokratikus terhek és jogértelmezési nehézségek fogják meghatározni, elvonva energiáikat alapvető céljaik eléréséről.