Hírlevél január

2013.01.06 12:46

Tisztelt Honfitársunk!
Kedves szimpatizánsunk!

 

2013. január 2-án megkezdődött az érdemi ellenzéki egyeztetés a jogállam helyreállításának lépéseivel kapcsolatban. Az Együtt 2014 Választói Mozgalom három dokumentummal készült a tárgyalásra, ezeket aznap sajtótájékoztató keretében már bemutattunk, jelen hírlevelünkben pedig néhány velük összefüggésben esetlegesen felmerülő kérdésre adunk választ.


Milyen dokumentumokkal készültünk?
Az Együtt 2014 Választói Mozgalom 2 alkotmánytervezettel és 1 gyakorlatias szemléletű pozíciópapírral készült az egyeztetésre.


Miért vittünk két különböző alkotmánytervezetet?
A két szöveg alapvetően különbözik egymástól abban, hogy más körülményeket feltételezve készültek. Az első egy olyan alkotmányra példa, amilyet mi írtunk volna a 2010-es alkotmányozó pillanatban. A második tervezet az egypárti alaptörvény „javított kiadása”, jogállami szempontból korrektúrázott változata. Mindkettő jogi normaszöveg.

Mit jelent az, hogy javított változat?
Számunkra alapvetés, hogy új jogállam nem foganhat nem-jogállami körülmények között. Ahogy Magyarország nem folytathatja azt a káros gyakorlatot sem, hogy négyévente teljes fordulatot vesz, mindent elölről kezd, a politika pedig nem szól másról, mint egymás tagadásáról. Azt valljuk, hogy nem lehet fenntartható egy olyan normarendszer, mely a közösség egyik felének értékeit képviseli csupán, tagadva a többiekét. A politikai inga kilengései helyett azt középre kívánjuk visszahozni, abba a sávba, ahol a politikai versengés minden nyugodt, gyarapodó demokráciában zajlik. Nem a kategorikus tagadásra épül, hanem a közös nevezők keresésére: megtartja azt, ami megtartható és csak annak kijavítását tűzi ki feladatnak, ami mindenképpen kijavítandó.


Mi a különbség e megoldás és egy új alkotmány között?
Az alapvető különbség az, hogy a javított változat megőrzi a hatályos Alaptörvény szerkezetét, csak egyes – a jogállamiság helyreállítása szempontjából legfontosabbnak ítélt – rendelkezéseit módosítaná. A 2010-es kormányváltás után kialakított intézményrendszer megőrzése mellett, annak működésében korrekciókat tesz a jogállami normák felé. Néhány példa ezekre: az Alkotmánybíróság működési szabályozásának visszaállítása; népszavazás érvényességi küszöbének eltörlése a korábbi szabályozás szerint, az ombudsmani rendszer helyreállítása, az ügyészség kormány alá helyezése, a Költségvetési Tanács tagjainak választásának legitimációjának növelése, stb.

A módosítás egyforma távolságot igyekszik tartani a jelenlegi kormányoldal és az ellenzék által képviselt társadalomfilozófiától, világképtől, így nem javasolja baloldali és liberális értékek beemelését, ugyanakkor a megjelenő jobboldali értékeket kivételét igen. Ez a változat olyan javaslatokat fogalmaz meg jogok és intézményrendszer tekintetében, melyek a legkisebb közös többszöröst képviselik az oldalak között, ideológiai hatásoktól függetlenül elfogadható bárki számára. Ezek mellett a kormányozhatóság érdekében több sarkalatosnak minősített törvényt a mindenkori parlamenti többség számára módosíthatóvá tenne, és ésszerűsítene szabályozásokon.


Mi az a pozíciópapír?
A Jogállam helyreállításának programja című pozíciópapír egy gyakorlatias szemléletű munkaanyag, melyet szintén az ellenzéki egyeztetés asztalára tettünk. Tartalmazza azokat a szempontokat és feladatokat, melyek szükségesek ahhoz, hogy „fosztó képzők nélküli” jogállamról, életerős, valódi demokráciáról beszélhessünk Magyarország esetében. A legfontosabb talán a legitimáció kérdése. Az, hogy a lehető legnagyobb közmegegyezést tudjuk kialakítani a program mögött, hogy nemzeti közös nevezőre tudjunk jutni ezekben az ügyekben, a politikai törésvonalakon átívelően is. Egy nemzetnek ugyanis nem lehet ellenzéki és kormánypárti jogállama vagy alkotmánya: csak közös, kölcsönösen tisztelt jogállama és alkotmánya.


Mi található ebben a pozíciópapírban?
A dokumentum nagy hangsúlyt fektet az állampolgárok és az állam közötti új bizalom kiépítésére, amelyet jogi garanciákkal és egy új demokratikus politikai kultúrával vél megvalósíthatónak. A Jogállam helyreállításának programja ennek a bizalomnak az alkotmányos alapozását kívánja megadni. A pozíciópapír az Együtt 2014 Választói Mozgalom által 2012 novemberében elfogadott elvi, erkölcsi alapvetésekre épül, azokra a javaslatokra, melyek garanciát adhatnak a választóknak arra, hogy valódi korszakváltás következik 2014-ben, nem a múlt ismétli meg önmagát. A dokumentum e garanciák és egy új vagy javított alkotmány közötti „híd”: akciópontokká változtatja az elvi állásfoglalásokat. Tudjon meg többet!

Az Együtt 2014 Választói Mozgalom dokumentumcsomagja teljes egészében megtalálható honlapunkon itt.

 


Eseménynaptár

2013. január 9., 18 óra – Fórum az alkotmányozásról
Helyszín: 1068 Budapest, Benczúr utca 45.
Fleck Zoltán jogszociológus, ELTE
dr. Jován László jogász, Szolidaritás
Kónya Péter elnök, Szolidaritás
https://www.facebook.com/events/187543324724120/

2013. január 11., 17 óra – Szolidaritás fórum az önkormányzatokról
Helyszín: Szombathely, Öntöde klub, Géfin Gyula u.22.
Fáki László, Szigethalom független polgármestere
Dávid János, a Szolidaritás Mozgalom szakértője
Kónya Péter, a Szolidaritás Mozgalom elnöke
https://www.facebook.com/events/235580289908220/

2013. január 18.,17 óra – Lakossági fórum az aktuális politikai helyzetről
Helyszín: Veszprém, Veszprém, Völgyikút Ház (Kopácsi u. 2)
Bajnai Gordon elnök, Haza és Haladás Egyesület
Kónya Péter elnök, Szolidaritás Mozgalom
https://www.facebook.com/events/189864217824085/

A Szolidaritás aktivistái 2013-ban is gyűjtik az Együtt 2014 Mozgalmat támogató aláírásokat. Januártól a kitelepüléseken új akcióba kezdünk: a különböző településeken jelentkező problémákról, megoldandó feladatokról kérjük ki a járókelők véleményét. https://szolidaritas.org/files/1/kirelepul.pdf

 


Ajánlott olvasmányok

NOL
Mivel a kormányzat folyamatosan szűkíti a választási kampány lehetőségét, nincs más lehetőség, mint "erősen" megjelenni az utcán, és megszólítani az embereket. Folytatják az országjárást is, amelyet Bajnai Gordonnal, a Haza és Haladás Egyesület elnökével együtt október 23. után elkezdtek - mondta Kónya Péter.
https://nol.hu/belfold/eros_utcai_jelenletet_iger_a_szolidaritas_vezetoje

NOL
Kétharmados közjogi korrekció, közösen megalkotott új alaptörvény, megerősített Alkotmánybíróság, petíciós jog, kutatható állambiztonsági papírok, átlátható állam és kampányfinanszírozás. Ezt ajánlja a jogállamiság helyreállításához az Együtt 2014.
https://nol.hu/belfold/ilyen_jogallamot_epitene_bajnai_es_az_e14

Origo
Új alkotmányt szeretnének a baloldali pártok, ezért kétharmaddal szeretnék megnyerni a választásokat. Ebben értettek egyet a résztvevők a baloldali ellenzéki egyeztetésen, amelyet valaki egykori MSZP-s taggyűléshez hasonlított. Arról már nagyobb vita várható, hogyan jut el a baloldal az új alkotmány elfogadásáig, a részletekről jövő héten folytatják az egyeztetést. Az Együtt 2014 addig nem is hajlandó másról tárgyalni, míg nem tisztázzák a közjogi kérdéseket. https://www.origo.hu/itthon/20130102-uj-alkotmany-szuksegessegeben-allapodtak-meg-a-baloldali-partok.html

Index videó
Ha nem jön össze az ellenzéki kétharmad, az Együtt 2014 kész a Fidesszel együtt módosítani az új alkotmányt. Az Együtt 2014 az MSZP-vel és a DK-val kezdett tárgyalni a választási együttműködés alapvetéseiről.
https://index.hu/video/2013/01/02/egyutt2014/

Index
Az biztos, hogy az alakulóban lévő ellenzéki összefogás új alkotmányt akar, de abban még nem jutottak dűlőre, hogy hogyan cserélnék le a hatályos alaptörvényt, derült ki az MSZP kezdeményezésére kezdődött ötpárti egyeztetés első napján. Az egyeztetések mindenesetre a jövő szerdán, majd heti rendszerességgel folytatódnak, amíg meg nem állapodnak.
https://index.hu/belfold/2013/01/02/orban_ellenzeke_megallapodott_a_folytatasban/

Január 2-án, egy évvel az alaptörvény elleni operaházi tüntetés, az első közös ellenzéki megmozdulás után megkezdődtek a tárgyalások az ellenzéki együttműködésről. Az MSZP által kezdeményezett megbeszélésekre az Együtt 2014 tárgyalói korlátozott mandátummal érkeztek, a mozgalom szerint amíg a közjogi kérdésekben nem állapodnak meg, másról nem is érdemes beszélni. Az Együtt 2014-et Bárándy Péter, az MSZP-t Bárándy Gergely képviseli a tárgyalásokon
https://index.hu/belfold/2013/01/02/az_egyutt_2014_egyelore_csak_a_kozjogi_
kerdesekben_kozoskodne/

stop.hu
Az ország közjogi megújításáról hajlandó csak tárgyalni az Együtt 2014 választói mozgalom az ellenzéki pártokkal - jelentették be ma az összefogást jelentő szervezetek vezetői. Hozzátették: az MSZP kezdeményezte megbeszélések szakértői szintűek, ezért nem vesz rajtuk részt Bajnai Gordon. A Haza és Haladás Egyesület a tárgyalásra kész alkotmány-tervezettel készül.
https://www.stop.hu/belfold/a-koztarsasag-helyreallitasa-indulnak-az-ellenzeki-egyeztetesek/1111751/