Határőrizet és határrendészet 2016.

2016.02.05 22:21

Határrendészet

Megint nőtt az illegálisan Magyarországon átutazó migránsok száma, ezért növelik a rendőri létszámot. A bejáratott útvonalon lévő országok szigorítottak a beléptetésen, ezért újra Magyarország felé indulnak, és megrongálják a határzárat. A rendőrök létszámát megduplázták, sőt péntektől tovább növelik.

A bíróságok egyébként január 31-ig összesen 972 ítéletet hoztak illegális határátlépés miatt, ebből 597 esetben 1 évre, 354 esetben 2 évre utasították ki Magyarországról a menekülteket.

A rendőrség ugyan napi tájékoztatót már nem ad ki, de van egy oldaluk, ahol lehet követni az elfogott menekültek számának alakulását. Eszerint az elmúlt egy hónapban 6-szor kaptak el 40-nél több menekültet, ebből négyszer az elmúlt egy hétben. A legtöbbet, 69-et január 29-én és február 2-án.

A Rendőrség egyik legmarkánsabb, a 2008. január 1-i Schengeni övezethez való csatlakozás kezdete óta a korábbi önálló Határőrségtől örökölt feladata az ország határainak őrzése és a határforgalom ellenőrzése.

A Határőrség elhamarkodott és hibás döntéssel történő megszüntetését követően a határőrizeti és határrendészeti feladatokat az Országos Rendőr-főkapitányság Rendészeti Főigazgatóság Határrendészeti Főosztály állománya vezeti. Egyre nyilvánvalóbb, hogy ez a szervezet nem képes megbirkózni a 2007. évben még valóban nem láthatott hatalmas feladattal.

Ezért is döntött úgy a kormány, hogy 2015. szeptember 15-től létrehozta a határrendészeti igazgatóságot, de nem az ORFK alárendeltségébe szervezte, hanem a Készenléti Rendőrségen megalakuló határrendészeti igazgatósághoz csatolták még az úgynevezett mélységi ellenőrzési osztályt, amely az országhatáron belül végzi a munkáját. A határrendészeti igazgatóságon belül a határvadász egységek 2015. szeptember 15-étől dolgoznak. Szükség esetén a létszámuk 3600-ra bővíthető. A bevetési központ Szegeden található, de Kiskunhalason is kialakítottak egy egységet. Mindez teljesen logikus lépés volt, hiszen a korábbi Határőr Igazgatóságok objektumai is itt találhatók. Az igazgatóság munkáját helikopteres, kutyás és lovas járőr is segíti. A határvadász bevetési osztályok feladata az államhatár védelmének, valamint rendje fenntartásának a megerősítése. Külön speciális szabályok nem vonatkoznak rájuk, a rendőrségi törvényben, valamint a szolgálati szabályzatban rögzített előírások szerint járnak el.

Ma már egyre világosabb, hogy a Határőrség visszaállítása, illetve azzal kompatibilis szervezet létrehozása szükségszerű.

Schengeni külső határokkal rendelkező tagállamként nem csak Magyarország, hanem egyben a schengeni térség külső határainak ellenőrzéséért is felel, így a határok átlépése szigorú uniós szabályozási rendszeren alapul. A Rendőrség határrendészeti szervei a külső határokon végrehajtják a határforgalom ellenőrzését, valamint a forgalom számára megnyitott határátkelőhelyek közötti területeken határőrizeti feladatokat látnak el. A feladatok végrehajtását a magasan képzett és folyamatos továbbképzéseken résztvevő állomány mellett a legmodernebb technikai berendezések segítik, hordozható- illetve gépjárműre szerelt mobil, vagy tornyokra telepített stabil hőkamerák, területvédelmi rendszerek, gépjárműkutató eszközök és berendezések. Az Európai Határőrizeti Rendszer (EUROSUR) részeként az Országos Rendőr-főkapitányságon egy Nemzeti Koordinációs Központ működik, amely napi 24 órában biztosítja a külső határok ellenőrzésével kapcsolatos koordinációs tevékenységet, és folyamatosan kapcsolatot tart az Európai Unió és a Schengeni övezethez tartozó országok hasonló központjaival.

Az illegális migráció ellen egy komplex, az országot teljes mélységében átfogó szűrő-ellenőrző rendszert alakított ki, amivel megalapozta a rendészeti, közlekedési és munkaügyi hatóságok egymáshoz kapcsolódó feladatainak összehangolását. A tevékenység koordinációjára a Rendőrség vezetésével egy Integrált Vezetési Központot hoztak létre. A Rendőrség mélységi ellenőrzésért felelős, illetve abban részt vevő szerveinek, egységeinek munkáját korszerű technikai eszközök – mobil bevetés irányítási központok, az ellenőrzést és a gyors információtovábbítást biztosító számítástechnikai eszközök, az embercsempészek követésére alkalmas gépjárművek – segítik, így eredményesen képesek fellépni az integrált határellenőrzési rendszer második vonalában, hatékonyan támogatva a külső határokon zajló tevékenységet.

 

Közokirat-hamisítás elleni küzdelem során napjainkban a hamis, hamisított közokiratok felismerése különös kihívást jelent a civil szféra, a hatóságok és természetesen a Rendőrség teljes állománya számára egyaránt. A Rendőrség a közokirat hamisítás elleni küzdelem támogatása érdekében képzéseket, előadásokat szervez, illetve egy országosan működő okmánynyilvántartó rendszer működtet, amely képi és szöveges információkkal segíti az eredeti okmányok felismerését, illetve a hamis, hamisított dokumentumok kiszűrést.

Nemzetközi színtéren a Rendőrség több nemzetközi határrendészeti fórumon is képviselteti magát. Egyaránt részt vesz az Európai Unió (EU) határőrizethez és illegális migrációhoz kapcsolódó döntéshozatali mechanizmusában, valamint az EU külső határokért felelős ügynökségének, a Frontexnek munkájában. Magyar rendőrök és technikai eszközök – hőkamerák, járőrautók - különböző közös műveletekben vesznek részt a schengeni térség külső határain annak érdekében, hogy szakértelmükkel segítsék az érintett országok határőrizeti, határforgalom ellenőrzési tevékenységét, erőfeszítéseik révén a Rendőrség így is hozzájárul a Schengeni övezet külső határainak biztonságához.

A Repülőtéri Rendőr Igazgatóság (RRI) kiemelt feladata a határforgalom ellenőrzése és a repülőtér területén a közbiztonság, a közrend folyamatos fenntartása, melyet utasbarát módon, szolgáltató jelleggel valósít meg Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. A repülőtéri rendőrök hajtják végre a légi és szárazföldi toloncolásokat, valamint ellenőrzik, kísérik és felügyelik a deportált utasokat. Az igazgatóság folyamatos kapcsolatot tart fenn a római Légi Határok Központjával, a Európai Unió Tagállamai Külső Határain Való Operatív Együttműködési Igazgatásért Felelős Európai Ügynökséggel (FRONTEX), az Európai Bizottsággal, valamint a Repülőtéri Rendvédelmi Szervek Európai Hálózatával (Airpol). Szerepet vállal az általuk szervezett nemzetközi akciókban, műveletekben.