Együtt és nem külön
Kedves Polgártársaim!
A jelenlegi helyzetben, egy évvel a szerintem sorsdöntő választások hivatalos kampányának beindulása előtt magam nem látom még a reális esélyét annak, hogy ez a polgártársaink többsége által is elutasított hatalom demokratikus választásokon leváltható. Nem érzékelek kormányváltó hangulatot. Nem látom azt sem, hogy a demokratikus ellenzéki erők, beleértve a civil mozgalmak sokaságát is, valóban a ma regnáló hatalomban látnák a demokratikus Magyarország építésének valódi akadályát.
A demokratikus ellenzéki pártoknak és benne az Együttnek is, el kell végre dönteni, hogy a 2018-as országgyűlési választáson valóban a jelenlegi, gőgös és klientúra építő, a nyomorral nem igazán foglalkozó hatalmat akarja leváltani, vagy csak néhány fizetős parlamenti helyet szeretne biztosítani egyes vezetőik számára.
Ha az előbbi a valódi céljuk az ellenzéki pártoknak, akkor a hatályos választási törvény - amely sokak véleményével szemben épp a győzelem esélyét biztosíthatja szerintem – következtében már a jelöltállítás során valamilyen módon egyeztetniük kell. Ha ez valamely lehetséges jelölő szervezet (párt, választási párt, pártszövetség) nem jön létre, akkor ezek a demokratikus ellenzéki erők veszíteni fognak, és a hatalom évtizedekre betonozza be magát a magyar politikai közigazgatásba. Ezáltal hosszú időre elenyészik a normális Magyarország, a demokratikus jogállam helyreállításának esélye.
Természetesen az elkövetkező időszak feladataihoz úgy kell hozzáállnunk, hogy magunk is higgyünk, hihessünk abban, hogy van remény egy normális Magyarország megteremtésére! Ehhez természetesen nekünk is másoknak is meg kell erősíteni a saját bázisainkat. Olyan üzeneteket kell eljuttatnunk a választókhoz, amiből megértik, hogy nekünk van világos jövőképünk, de azt is tudjuk, hogy ehhez előbb el kell takarítani a hatalomból a NER rendszerét üzemeltetőket. Szerintem azonban a folyamatos reagálás a valóban elborzasztó kormányzati tevékenységre nem megoldás. Helyette bizonyos ügyek következetes felkarolásával, és az emberek mindennapjait érintő kérdések bátor felvállalásával merjünk „populisták” lenni, ha már úgyis ezzel vádolnak bennünket.
Sajnos, ma a választók fejében – a korrupció elleni küzdelem ellenére – szinte semmi sem különbözteti meg az Együttet más ellenzéki pártoktól. Ők is, és a közmédiát bitorló hatalom is „balliberális” törpepártnak minősít bennünket.
Az Együtt sokszínű néppártként lehetne fő kihívó. Ha ez ma nem is realitás, de ebbe az irányba el kellene indulni, mert liberális rétegpártként soha nem kerülünk kormányzati lehetőség közelébe, így programalkotásnak sincs sok értelme! A sokszínűséget a gyakorlatban is biztosítani kell. A „Józan Közép Pártja”-ként nekünk politikai otthont kell biztosítani a szocdem, a liberális, és a konzervatív értékeket valló polgároknak egyaránt.
Mivel ma is populizmussal vádolnak bennünket, nem félhetünk felvállalni a szegénység elleni harcot, a jogfosztottakért és szabadságjogokért való kiállást, és a nemzeti öntudatunkat is beilleszthetjük az európaiságunk mellé. De soha nem érdemes nyíltan a választói akarattal szembemenni.
Az Együtt a nevéből adódóan sem menetelhet „KÜLÖN”!
Nem „szerelemből”, hanem az érdekeink miatt muszáj együttműködni az ellenzék minden szereplőjével, pártokkal és civilekkel egyaránt. Ez nem jelenti a saját identitásunk feladását! Nem jelenti azt, hogy az Együtt ne lehessen önálló pártként is a jelenlegi hatalom ellenzékének politikai otthont biztosító progresszív gyűjtőpárt, ne építhesse bázisát, s ezáltal ne legyen az orbáni hatalom fő kihívója.
A „külön lista”, mint megfogalmazott lehetőség azt kell, hogy jelentse, hogy az Együtt a mostani hatalom eltakarításában valóban érdekelt pártként lehetőséget biztosít minden olyan jelölő szervezetnek (pártnak és civil mozgalomból kinőtt választási pártnak) arra, hogy az Együtt listája legyen a progresszív ellenzék listája! A választási együttműködéshez nem csak szavakban, hanem végre tettekkel is ki kell állni a nyilvánosság elé, és egy minden résztvevő által elfogadott előzetes felmérés (előválasztás, vagy közösen megrendelt közvélemény kutatás) alapján, a legtöbb önálló frakció megalakítását biztosító (Házszabály változtatáshoz többséget szerezve) választási, azaz jelöltállítási együttműködést kell kötni. El kell tudnunk magyarázni, hogy az egyéni jelöltek közös indítása mellett a maximum 2-4 külön lista nagyobb esélyt biztosít.
Kedves Polgártársak!
Magam úgy vélem, hogy minden ellenzéki párt vezető testületeinek személyi összetételében szerepet kell adni olyan személyeknek, akik például OGY képviselőként, vagy helyi polgármesterként és képviselőként, valamint VK elnökként bizonyíthatóan képviselik az adott pártot, helyben és országosan is. Számomra nem személyi, hanem elvi okokból elfogadhatatlan, hogy választott tisztségbe (személyi rátermettségüktől függetlenül) olyanok kerüljenek, akik munkaügyi, és anyagi függőségben állnak egy párttal.
Reménykedem abban, hogy az Együtt tisztújítása egy sokszínű, a fő célok mellett elkötelezett, de a különböző értékeket más-más szinten magukénak valló emberek politikai otthonát biztosító párt építését teszi lehetővé.
Véleményem szerint a személyek kiválasztása során a „4T” követelményének kell érvényre jutnia. Bízom abban, hogy kiválasztás során, a tisztségviselők megválasztásakor az Együtt küldötteinél a fő szempont a „tehetség-tudás-tapasztalat-tisztesség”, azaz hitelesség lesz a meghatározó!
Természetesen a fékek és ellensúlyok rendszerének működéséhez a pártok választmányainak, az eddigieknél határozottabb szerepet kell betöltenie. Stratégiaalkotó szerepét, szakpolitikai munkacsoportjainak működését sokkal hatékonyabban kell végeznie. Ezen testületeknek, mint a párt „parlamentjeinek”, alapvetően nem az elnökség döntéseinek tagság felé továbbítása a feladata, hanem a tagság véleménye alapján követelménytámasztás az elnökség felé. Ebben a munkában szorosabb kapcsolatot kell kialakítani polgármestereinkkel, helyi önkormányzati képviselőinkkel és a helyi elnökeinkkel.
Az Együttben ki kell tudni aknáznunk a párt tagjaiban rejlő humán erőforrást. A tagjaink és szimpatizánsaink szakpolitikai tudását, sokak évtizedes szakmai tapasztalatait nem helyettesíthetjük a párttól távolságot tartó „szakértők” által nyújtott szolgáltatásokkal, mert elveszítjük tagságunkat.
Politikai céljainkat képesek lehetünk megvalósítani. Együtt, egymásra figyelve, a más vélemények kölcsönös tiszteletével. Mert nem attól lehetünk erősek, ha mindannyian ugyanazt mondjuk, hanem attól, ha a választók támogatják azt, amit mondunk.
Székesfehérvár, 2017. január 16.