Az egészségügy helyzetéért aggódó kérdésünkre a válasz köszönettel megérkezett
Emberi Erőforrások
Minisztériuma
Központi ügyfélszolgálati iroda
Iktatószám: 7649-1/2016/SZTAJ Ügyintéző: Dr. Veres Gábor
Telefon: 06-1-795-3016
Buth Sándor részére
Tisztelt Uram!
Ónodi-Szűcs Zoltán államtitkár úrnak az egészségügy helyzetével kapcsolatban küldött megkeresésére, megbízásából az alábbi tájékoztatást adom.
A polgári kormány elkötelezett a betegellátás színvonalának emelése és az egészségügyi dolgozók munkakörülményeinek és anyagi megbecsülésének javítása mellett.
Tisztában vagyunk az egészségügyi dolgozók és egészségügyben dolgozók jövedelmi viszonyaival, mindemellett elismerjük áldozatos munkájukat, az egészségügyi ellátás nyújtásából adódóan rájuk nehezedő fokozott felelősséget. Ezért tettünk olyan lépéseket az elmúlt években, amelyek növelik az egészségügyben dolgozók bérét, díjazását.
Az
egészségügy volt az első, ahol béremelési programokat indítottunk, az elmúlt
években 95 ezer egészségügyi dolgozó bérét emeltük, 2016. januártól a
mozgóbérek beépülése pedig
43 ezer ápoló és 18 ezer orvos számára biztosít magasabb jövedelmet. A
szakvizsgázott fiatal orvosok havonta 151 ezer forint plusztámogatásban
részesülhetnek, a szakorvosi minimálbér akár nettó 270 ezer forintra
emelkedhet, a rezidenseket oktató orvosok rezidensenként havonta plusz 50 ezer
forintot kapnak.
A béremelések mellett csökkentettük az orvos elvándorlás mértékét, csökkentettük a kórházak adósságát és a rendszerváltás óta legnagyobb, 500 milliárd forintos fejlesztést hajtottunk végre az egészségügyben. Ezen belül a kórházi infrastruktúra több mint 322 milliárd forintból újult meg, míg kórházi eszközökre, műszerekre 104,6 milliárd forint fejlesztési forrást tudtunk biztosítani. Ezek a lépések a betegellátást és az egészségügyi dolgozók munkakörülményeit egyaránt javítják.
Ami az úgynevezett hálapénz problémát illeti: e negatív jelenség évtizedek óta nagyon mélyen beivódott a magyar társadalomba - ez azonban nem jelenti azt, hogy egyetértenénk vele. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Egészségügyért Felelős Államtitkársága mindent megtesz annak érdekében, hogy azokat viszonyokat, amelyek létrehozták ezt a rendszert mielőbb felszámolja. Az egészségügyi kormányzat az elmúlt években több olyan intézkedést tett, amely kifejezetten a hálapénz visszaszorítására irányul.
A rezidens támogatási programba való belépésnek feltétele is, hogy a nyertes pályázó nem fogadhat el hálapénzt, ugyanakkor a pályázók a fizetésükön felül nettó 100-200 ezer forint ösztöndíjban részesülhetnek.
A rezidens program révén 2011 óta több mint 2500 fiatal szakorvos és szakgyógyszerész részesült ösztöndíjban, a kormány az ösztöndíjpályázatokra eddig csaknem 3 milliárd forintot fordított.
Az ösztöndíj pályázatot - idén először a hiányszakmás ösztöndíjjal kiegészítve - ismét meghirdettük.
A kormány minden véleményt meghallgat, folyamatos a konzultáció az egészségügyi ágazati érdekképviseleti szervezetekkel, többek között a túlórák, a mozgóbérek, az eszközbeszerzések
esetében is véleményüket meghallgatva, azok figyelembe vételével születtek döntések. Megállapodás született abban is, hogy a szakmai szervezetek javaslatot tesznek az ágazati dolgozókat érintő kollektív szerződés kidolgozására, annak tartalmára.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Egészségügyért Felelős Államtitkársága abban hisz, hogy a hálapénz problémája nem csupán bérkérdés, hanem a transzparencia hiányának következménye. Éppen ezért a szakmai szervezetekkel szoros együttműködésben mindent megtesz annak érdekében, hogy az egészségügyi rendszer transzparensen, a betegek érdekeit és a gyógyítást szem előtt tartva működjön.
Budapest, 2016. február 2.
Üdvözlettel:
Dr. Veres Gábor
irodavezető